Prosedyrer Kvinneklinikken SUS©
Endringer er understreket
- Ønskes velkommen.
- MRSA: Alle kvinner skal før innleggelse spørres om de har vært behandlet ved sykehus utenfor Norden, eller vært i flyktningleir i løpet av det siste året.
Dersom NEI; dokumenter i journalnotat i Natus: ”MRSA prøver ikke aktuelt nå.”
Dersom JA; ta prøve av kvinnen før hun forlater rommet. Det skal også tas prøver for VRE og ESBL. Skriv NB notat i Natus. Skriv også på Helsekortet at prøver er tatt. Oppfølging av prøvesvar gjøres av avdelingslege.
Skal samtalen fortsette må jordmor ta på seg munnbind og hansker.
Informer: Kort om MRSA, og smittespredning. Prøvene må tas før innleggelse for å unngå isolering. Dersom prøvene ikke er tatt ved innleggelse, kan hun ikke være på fødeloftet eller ligge på hotellet. (Se link; MRSA praktiske retningslinjer, her ligger informasjonsskriv.)
Vi ber kvinnen gå korteste vei ut for å unngå eventuell smitte inntil prøvesvar foreligger, (kvinnen bør ha på seg munnbind når hun går ut av huset.)
Husk; spritdesinfeksjon av hender.
MRSA, ESBL, VRE retningslinjer KK
- Registrer kvinnen i DIPS som poliklinisk pasient når hun kommer til avdelingen. Personen hentes så frem i Natus og legges inn som poliklinisk pasient. (Dersom kvinnen ikke finnes i folkeregisteret legges personen inn i DIPS med nødnummer {{EQSDocument 30574 new}}.)
- Jordmor har lest journal fortrinnsvis før kvinnen kommer (DIPS og NATUS)
- Journalskriving gjennomføres og/eller oppdateres: Innskriving i fødejournal med differensiering Vær obs på at NB notater fra tidligere fødsler oppdateres eller fjernes. "Robbie" notater skal også fjernes.
- Anamnese:
- Kvinnen beskriver sin opplevelse av situasjonen
- Helsekort for gravide
- Rh-papir
- Blodprøvesvar
- Ultralydskjema
- Tidligere journal og sykehistorie
- Ev. vurdert fødepoliklinikk
Fødselsavtale- skal sendes til seksjon for fostermedisin og svangerskapsomsorg
Viktig informasjon ved fødsel/barsel
- Differensier til grønn eller rød gruppe, se Differensiering grønn og rød gruppe
- lege konsulteres i henhold til rutiner
- Kartlegg kvinnens behov for informasjon og oppfølging. Informer om de aktuelle tilbud i avdelingen. Tilstreb kontinuitet i oppfølging.
- Dokumenter i Natus; årsak til innleggelse i blå topptekst. I Helsekortet velges svangerskapsundersøkelse for poliklinisk kontakt og mottaksundersøkelse når en antar at kvinnen er i fødsel.
- Når det er bestemt at kvinnen skal legges inn gjøres poliklinisk kontakt i DIPS om til innleggelse (utføres automatisk i Natus). Dersom kvinnen ikke legges inn, må kontakten i begge systemer avsluttes. Ved innleggelse oppbevares kvinnens papirer i en oppholsmappe.
- Kontroller blodtypeskjema: ved irregulære antistoffer (alle typer) skal det alltid tas B-bank når kvinnen kommer inn til fødsel. Skriv NB notat i blå topptekst i Natus.
- Fyll ut koder på kons-skjema.
Diagnose-/prosedyre-operasjons-takst-skjema.Oversikt Kvinneklinikken