Nye SUS, velkomstsamtale, barselavdelingene Ullandhaug v. 1.8

Del ut følgende informasjonsmateriale:

 

Gi info om:

 

Barnet

  • Barnelegeundersøkelsen (tid og sted)
  • Evt. TVSN
  • Evt. blodsukkermålinger/3 timers måltid
  • Gi informasjon om hva de kan forvente av barnet de første dagene
  • Kvalme
  • Urin og avføring (fint om vi får beskjed om barnet har hatt urin/ avføring)
  • Temperatur (kalde hender og føtter)

 

Amming:

  • Kartlegg tidligere ammeerfaring
  • Gi barnet mye nærkontakt/hud mot hud. Legg til barnet innen 6 timer etter fødsel. Informer mor om tidlige sult-/sugesignal. Det anbefales å legge til minst 8-12 ganger pr døgn og at barnet får suge så lenge det ønsker. Ring personalet for ammeveiledning. Gi informasjon om riktig ammestilling og sugeteknikk. Friske, fullbårne barn klarer seg som regel med mors råmelk til melkeproduksjonen er i gang. Nattamming stimulerer melkeproduksjonen. Anbefaler ikke bruk av smokk pga mindre stimulering av brystet/stort vekttap og sugeforvirring før etablert amming ca 2-4 uker etter fødsel. Håndmelking for å stimulere dersom barnet ikke suger.
  • Vis ammesjekklisten og hak av på den informajonen som er gitt. Oppfordre mor til å bruke listen aktivt for å få informasjon om amming.
  • Det finnes en nettbrosjyre om amming som er oversatt til flere språk her: Brosjyre amming. Denne printes ut og gis til kvinner med gjeldende språkbakgrunn.
  • Ammeprosedyre

 

Kvinnen:

  • Etterrier, vannlatning, blødning (jordmor/sykepleier sjekker uterus)
  • Smertestillende
  • Tørste/svette: Viktig å drikke mye.

 

Fortrinnsvis hjemreise på dagtid utreisedagen

 

Dokumentasjon:

  • På barseloversikten krysses av for ”Velkomstsamtale”. Øverst i barseloversikten noteres viktig informasjon som: nasjonalitet og språk, ammeerfaring, og evt. ting som krever oppfølging både på mor og barn (eks. kateterisering, TVS- skjema, 3 timers – stell). I barseloversikten noteres at kvinnen har hatt velkomstsamtale.