Hjemmefødsel-jordmor har ansvar for dokumentasjon av barnet under/etter fødsel og at barnet får forsvarlig oppfølging etter planlagt hjemmefødsel.
Hjemmefødsel-jordmor skriver henvisning (ikke håndskrevet) til øyeblikkelig hjelp konsultasjon på barnet. Mor tar rekvisisjonen med seg til kontrollen. Hjemmefødsel-jordmor ringer 7I (barselhotellet) på dagtid for å avtale tid og hvor barnet skal møte.
Barneklinikken tilbyr barselkontroll av barnet i samarbeid med kvinneklinikken. Barnets journal opprettes av barneklinikken.
Den på 7I som mottar tlf. fra hjemmefødsel-jordmor må kontakte (gå til) fødeavdelingen for å få hjelp til å lage nødnummer på barnet, deretter ringe sekretær på barnepoliklinikken som må opprette kontakt i DIPS, tlf. 518365. Dersom barnet skal inn til kontroll i helg må kontakt i DIPS være opprettet fredag før kl. 15.00. Kvinneklinikken kan ikke gjøre dette.
Dersom barnet fødes i helg skal hjemmefødsel-jordmor kontakte 7I tidlig mandag morgen.
Dersom undersøkelsen bør skje i løpet av en høytid så må hjemmefødsel-jordmor ta kontakt med 7I på dagtid for å avtale hvordan konsultasjonen skal organiseres.
Nødnummer, kontakt, etiketter og nyfødtscreeningkort må være klart når barnet kommer til kontroll.
Konsultasjonen organiseres av avdeling 7I barselhotellet og skjer i tidsvinduet for Nyfødtscreening, 48 til 72 timer etter fødsel.
Henvisningen (ikke håndskrevet) med vedlegg skal inneholde:
§ Grunnen til henvisning
§ Informasjon om barnet
§ Helsekort for gravide (kopi)
§ Kvinnens blodprøvesvar (kopi)
Konsultasjonen inneholder:
• Nyfødtundersøkelse ved barnelege
• Nyfødtscreening
• Hørselstest, evt. henvisning til hørselssentralen
• TC kontroll
Alle undersøkelser dokumenteres i barnets journal (DIPS).
Oppfølging av mor og barn ut over dette gjøres av hjemmefødsel-jordmor.
Henvisning:
Retningslinje for hjemmefødsel (nasjonal faglig retningslinje 2012)
|
|